Do the Knowledge

30 12 2009


„Aviador i Sziwa Styles. MC, producent i selektor ramię w ramię z DJ’em, promotorem i dziennikarzem muzycznym. Grubo ponad dekada minęła już od momentu w którym obaj ulegliśmy magii rapu. Upłynęły długie lata od kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy ten charakterystyczny rytm.

Stopa i werbel.
Adapter i mikrofon.
Puszka farby i tekturowa mata.
Hip-Hop.
Nawet na moment nie przestając słuchać, szybko zaczęliśmy drążyć, szukać, czytać i gadać – pewnie dzięki temu nie jesteśmy dziś zamkniętymi w boom-bapowym getcie purystami. Przedzierając się przez sterty płyt i bajty plików, szukamy czarnych brzmień.
Swing rodem z barek płynących Missisipi, afrobeat w walce przeciwko rasizmowi, jazzowe brzmienie Harlemu lat 50’tych czy brooklyńskie ‚block parties’ u progu nowego wieku. Detroit z czasów powstania i upadku przemysłu motoryzacyjnego. Eleganckie rocksteady, spokojne reggae oraz brudne ragga. Smutek bluesa, jaśminowy zapach jazzu i lepki smród funku
Szanujemy korzenie i bacznie śledzimy dopiero co pączkujące nowe trendy. Mocno trzymając się tętniącego czarnym groove’m pnia, wspinamy się na gałęzie i konary potężnego, wciąż rozrastającego się drzewa muzyki afroamerykańskiej. XX wiecznej muzyki jako takiej, gdyż nie sposób znaleźć współczesnego gatunku u którego podstaw nie leżałoby dziedzictwo czarnego kontynentu.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż za każdym utworem stoi nieprzerwany, wielopokoleniowy ciąg przeobrażeń i zmian zwany historią i kulturą. Chcemy podzielić się wiedzą i pokazać, że muzyka znacznie wykracza poza doznania akustyczne.

[fragment „manifestu” cyklu Black Star Liner – więcej informacji w dziale „about”, konkrety wkrótce]

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: