Under African Skies

7 03 2010

PAUL SIMON
Graceland
Warner

Album, który ujrzał światło dzienne w 1986 roku, jest jednym z największych komercyjnych sukcesów w solowej historii Paula Simona. Jest to też pierwszy album w jego karierze, na którym dał upust swojej fascynacji kulturą (a przede wszystkim muzyką) Afryki. W późniejszych latach okazało się, że nie tylko Afryka, ale także Ameryka Południowa (The Rhythm of the Saints, 1990) jest dla piosenkarza inspiracją. To właśnie przypadkowa inspiracja afrykańskimi chórami śpiewającymi acapella wyciągnęła Simona z twórczego kryzysu.

Element stanowiący o wyjątkowości tego albumu, to współpraca Paula Simona z, w owym czasie nieznanym poza Południową Afryką, zespołem/chórem Ladysmith Black Mambazo. To właśnie wkład tego chóru przyczynił się najbardziej do sukcesu albumu, wzbogacając go o rdzennie afrykańskie brzmienie. Ladysmith Black Mambazo nawet przez chwilę nie brzmi tandetnie, nie jest też ozdobnikiem, który ma nam zapewnić wrażenie obcowania z czymś egzotycznym. Ich wkład to w pełni autonomiczna całość umiejętnie wkomponowana w album rdzennie amerykańskiego songwritera.

Jak zauważył William Ruhlmann w swojej recenzji, moment wydania tego albumu i napięcia związane z apartheidem, który zbliżał się ku końcowi sprawiły, iż Graceland stało się jednocześnie potężnym manifestem i symbolem równości. Teksty na tej płycie nie są zaangażowane politycznie, nie jest to album otwarcie walczący o równość dla czarnych w RPA. A jednak fakt współpracy, wspaniałe przyjęcie przez krytyków i komercyjny sukces sprawiły, iż album na stałe wpisał się w historię walki o najbardziej podstawowe prawa człowieka w Afryce.

Zwieńczeniem sukcesu całego przedsięwzięcia oraz jedynym jednoznacznie politycznym manifestem był koncert, który odbył się w 1987 roku w Zimbabwe, w tamtym czasie wydarzenie bez precedensu:


Z kulturą afroamerykańską łączy Paula Simona również kolaboracja z Wyclef Jeanem:

Wraz z powyższym tekstem rozpoczętą na poprzedniej imprezie tradycję zapraszania gości przenosimy na bloga. Po soulowym wsparciu udzielonym nam przez Soul Ninjaz, swoją wiedzą dzieli się pod szyldem Black Star Education promujący BSL w Kamieniołomach Janek Pytalski.

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: