The best is yet to come

7 05 2010

Nkiru – skrócona wersja afrykańskiego żeńskiego imienia Nkiruka.
Nikru – słowo pochodzące z języka Igbo (południowo-wschodnia Nigeria). Oznacza „najlepsze jeszcze nadejdzie”.
Nkiru – nazwa najstarszej księgarni afroamerykańskiej na Brooklynie.

Jest rok 1976. Leothy Miller Owens zakłada w swoim mieszkaniu księgarnię. Stworzenie tego miejsca to efekt głębokiego przekonania o wartości, jaką dla Afroamerykanów niesie edukacja oraz możliwość poznawania własnej historii i kultury. Biznes rozwija się prężnie, niezbędna okazuje się nowa przestrzeń – następuje przeprowadzka do pierwszej siedziby z prawdziwego zdarzenia. Kiedy w 1992 roku umiera Leothy, opiekę nad księgarnią na kolejne 7 lat przejmuje jej matka, Adelaide.

Na początku lat 90’tych pewien młodzieniec zniechęcony doświadczeniami wyniesionymi z pracy w dużych księgarniach (nie było w nich miejsca dla literatury afroamerykańskiej) postanawia zapukać do drzwi Nkiru. Początkowa odmowa – brak jakichkolwiek wakatów – nie zniechęca go w dalszych staraniach o pracę. W końcu osiąga swój cel – dostaje pół etatu. Będąc pod wrażeniem miłej, rodzinnej atmosfery i wyjątkowego charakteru miejsca decyduje się zainwestować w księgarnię pierwsze większe zarobione przez siebie pieniądze.
Chłopak o którym mowa to raper Talib Kweli, połowa duetu Black Star. W 1998 roku zespół wypuszcza debiutancki album, a za pozyskane dzięki wydaniu płyty fundusze udaje im się w roku 2000 kupić Nkiru. W tamtych latach księgarnia przenosi się na 732 Washington Avenue w Brooklynie. Prócz lokalizacji zmienia się także charakter działalności – sklep z książkami staje się organizacją non-profit nazwaną Nkiru Center for Education and Culture.

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: